Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

100 års jubilæum for den danske menighed i Paris

100 års jubilæum for den danske menighed i Paris
Udgivet af Præst i Frederikskirken, ons d. 13. sep 2023, kl. 13:12
Aktuelt

I år er det 100 år siden, at den danske menighed i Paris blev en officielt støttet del af Dansk Kirke i Udlandet den 28. oktober 1923. Det vil vi gerne fejre! Fejre vores menighed, dens historie, dens fremtid, vores fællesskab! 

Det gør vi med en jubilæumskoncert lørdag den 28. oktober 2023 kl. 17.00 i den kirke, hvor den danske menighed fik lov til at holde gudstjenester i tiden efter 1923: Église Saint Jean i rue de Grenelle - og med en festgudstjeneste i Frederikskirken søndag den 29. oktober kl. 11.00.

Jubilæumskoncerten 28. oktober kl. 17 i Église Saint Jean er med Vejgaard Kirkes Koncertkor under ledelse af organist og kantor Peter Sloth Andersen, og programmet er primært danske sange, og kommer til at veksle mellem korsang, solosang og fællessang. Dørene lukker kl. 16.55.

Jubilæumsgudstjenesten er kl. 11.00 i Frederikskirken, hvor Vejgaard Kirkes Koncertkor vil medvirke. Dørene lukker kl. 10.55. Efter gudstjenesten inviterer kirkerådet til en reception. 

Det er nødvendigt med tilmelding til både koncert og gudstjeneste. Det kan gøres ved at skrive til ungkontor@frederikskirkenparis.dk eller skrive dig på en liste i kirken inden den 1. oktober.